Merhaba 👋 Ben Ertan, İstinye Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yazımda TalentGrid’de yaptığım stajımla ilgili ilk 1 aylık süreci sizinle paylaşmak istiyorum.

TalentGrid’e, bir startup’ta işlerin nasıl yürütüldüğüne dair fikir sahibi olmak ve bu profesyonel deneyimin kendimi geliştirmek için çok iyi bir fırsat olabileceğini düşünerek başvurdum. Hedeflerim doğrultusunda böyle bir imkan sağlanması, benim için oldukça verimli bir sürecin başlangıcı oldu.

Her şey nasıl başladı?

Yaklaşık 7 ay önce mobil programlamadan web programlamaya geçme kararı aldım ve…

Photo by Lars Kienle on Unsplash

İnternet, web’in belkemiği, web’i mümkün kılan teknik altyapıdır. İnternet, en temel haliyle, hepsi birbirleriyle iletişim kuran geniş bir bilgisayar ağıdır.

İnternetin tarihi biraz belirsiz. 1960'larda ABD Ordusu tarafından finanse edilen bir araştırma projesi olarak başladı ve daha sonra birçok devlet üniversitesinin ve özel şirketin desteğiyle 1980'lerde kamu altyapısına dönüştü. …

Photo by Jefferson Santos on Unsplash

Bu yazıda, C ve C++ dillerinde kullanılan pointerları yani Türkçesiyle işaretçileri inceleyip temel mantığını anlayacağız.

C ve C++ gibi makine diline yakın dillerde işaretçiler yardımıyla memory’e erişmek mümkün hale gelebiliyor. Daha gelişmiş programlama dillerinde örneğin Python, JavaScript gibi, bu işlemleri sizin yerinize yapan daha farklı yapılar bulunuyor. Bu sebeple daha önce programlama kariyerine Python veya JavaScript gibi gelişmiş dillerde başlayan geliştiricilerin, C++ dilinde yazılım geliştirmeye…

Photo by Clay Banks on Unsplash

Bu yazıda, JavaScript’te ki değişken (variable), bağlam (scope) ve fonksiyon (function) kavramlarını inceleyeceğiz.

JavaScript programlama dili web uygulamaları geliştirmek, HTML ve CSS’in yanı sıra web sayfalarına ek özellikler ekleyerek işlev kazandırmamızı sağlayan bir programlama dilidir. Eğer HTML, CSS ve JavaScript hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, buradaki yazımı okumanızı öneririm.

Değişkenler (Variables)

Değişkenler, hangi programlama dilinde olursa olsun öğrenilmesi gereken en temel konular arasındadır. Değişkenleri…

Bu yazımda sizler için derlediğim en iyi yazılımcı podcastlerini okuyacaksınız

Yazılımcılar olarak günümüzün çoğu kod yazarak geçse de bazen bir köşeye çekilip hem ruhumuzu hem de aklımızı demlememiz gerekir. Bu sebeple hem dinlenirken hem de bir yandan yeni teknolojiler, araçlar hakkında bilgi edinebileceğiniz, birbirinden değerli bir çok podcast’i sizin için bir araya topladım.

KodCast

Silikon Vadisi’nde yaşayan 3 mühendisin yazılımlar üzerine…

Photo by Yancy Min on Unsplash

Bu ders ile temel git komutlarını öğrenerek açık kaynak dünyasına giriş yapmış olacaksınız ve bu bence çok havalı bir şey!

Merhaba! Bu makale temel git komutlarını içermektedir. Eğer Git’te yeni değilseniz bu makaleyi okumanıza gerek yok. Şayet yeniyseniz, lütfen benimle kalın 😁

Nedir bu Git?

git-scm.com adresine göre;

Git, küçükten büyüğe tüm projelerinizi hızlı ve etkili bir şekilde yönetmek için tasarlanmış, açık kaynak kodlu bir versiyon kontrol sistemidir.

Nasıl Kurulur?

Git kullanmaya başlamadan önce bunu…

Photo by Paulius Andriekus on Unsplash

📝 Bu yazıda IDE ve Text Editor’lerin ne olduklarını inceleyeceğiz.

Yazılımcılıkta bu iki kavram çoğu kez karıştırılır aslında IDE ve Text Editor birbirinden tamamen olmasa da büyük ölçüde farklı kavramlardır. Yazılım geliştirmeye yeni başlayan bir çok insanın da kafası bu yüzden karışır.

Text Editor

Text Editor’ler günlük hayatımızda sıkça kullandığımız araçlardır. Yazılımcı olmayan insanlar bile Text Editor’ler aracılığıyla günlük işlerini halledebilirler.

Örneğin…

Photo by Fotis Fotopoulos on Unsplash

Web geliştirmeye yeni merak salmışsanız frontend ve backend kavramlarıyla ileride çokça karşılaşacaksınız. Eğer web geliştirmeye başlayacaksanız bu kavramları şimdiden öğrenmek ileride oluşacak kavram karmaşasından sizi kurtarabilir.

Frontend ve Backend Birer Sevgilidir ❤️

Günümüzde web veya mobil geliştirmede ne frontend, backend’siz, ne de backend frontend’siz yapabilir. Dolayısıyla bunlar birer sevgilidir ve varoluşları birbirlerine dayanır.

Şimdi biraz edebiyattan…

Hey, merhaba🤘 Seni bu sayfada görmek çok sevindirici. Resmî Olmayan Yazılım Topluluğu (ROYTO), her yıl binlerce insanın uğradığı bir blog olma yolunda emin bir şekilde ilerliyor. Daha fazla içerik, topluma mâl ettiğimiz topluluğumuzun büyümesi, binlerce değil on binlerce insana ulaşabilmek için en temel ihtiyacımız.

Eğer, yazılıma, yazmaya ve bilgilerini diğer insanlarla paylaşmaya gönüllüysen seni de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

İşte, aramıza katılman için aşağıda ki kısacık formu doldurman yeterli;

https://forms.gle/NRxufaqVwZmrfLA6A

Photo by Jamie Morrison on Unsplash

Bu yazıda yazılıma başladığım ilk zamanlarda kafamı çokça kurcalayan iç içe for döngüsünü (İngilizce’de Nested Loops olarak geçer.) sade bir şekilde size anlatmaya çalışacağım. Bu yazıyı okuduktan sonra işin mantığını çok iyi anlamış olacaksınız ve iç içe istediğiniz kadar for döngüsü yazabileceksiniz.

İlk olarak for döngüsünün kendi başına ne yapabildiğini…

Ertan Özdemir

Web Developer @TalentGrid

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store